Herre Senior
1. maj 2011 - 18:55 af: Anders B. Rasmussen
Hvis Langeskov IF var en ishockeyklub, så hed den nok Langeskov IK og havde et sejt tilnavn som Langeskov Legionnaires eller (baseret på byvåbnet) det mere frygtindgydende Langeskov Lækre-Svaler. Og hvis Langeskov IF var en ishockeyklub, så havde den omskolede angriber Anders ''Bomber Bo'' Rasmussen også ligget langt højere på topscorerlisten end det nu er tilfældet.
For tredje kamp af tre mulige var den rutinerede indskifter - med de snævre driblinger - direkte involveret i en LIF-scoring som havde afgørende og positiv indflydelse på kampens resultat. Denne gang 4-0 over Munkebo.
Selvom der kan skrives meget positivt om Rasmussens indsats, så var det dog andre spillere der stjal opmærksomheden på Munkebo Stadion søndag formiddag.
Den teknisk stærke Kristian Sørensen gjorde eksempelvis comeback efter halvandet års skadespause, og viste, i de tre-fire minutter der var luft til tempofyldt fodbold, høj klasse. Sørensen havde ellers proklameret forud for torsdagens træning, at han havde været flittig til spinning, men baseret på kantspillerens fysiske overskud søndag, blev den observation blot mødt med tilskueren Mads Jensens tørre kommentar: ''Den eneste spinning han har lavet er vist den, hvor han har ligget hjemmet på sofaen og sagt rrrrrrrrrrrrawr, rrrrrrrrrrrrawr.''
Jensens kommentar om Sørensens kattelignende kvaliteter passede dog også godt på den venstrepote, som den talentfulde midtbanemand flere gange viste prøver på før han blev skiftet ud i pausen.
På daværende tidspunkt havde LIF scoret tre gange, men kun fået et enkelt mål godkendt. En scoring signeret Rene West, og for en gangs skyld var det ikke med hovedet. 1-0 var dog på ingen måde en sikker føring mod det hårdt kæmpende Munkebo-mandskab, og først da Rasmussen satte sig igennem i en hovedstødsduel blev kampen afgjort.
Som den fodboldkyndige læser vil vide, er der mange måder at gå op til en hovedstødsduel på. Nogle spillere lukker øjnene, andre header hovedløst ud over sidelinjen, mens andre igen går op og header deres medspillere fri for mål med en følt bold i dybden. ''Bomber Bo'' må siges at høre til den sidste gruppe.
Trods utallige annullerede mål, ligeså mange missede friløbere og endnu flere offside-kendelser satte Michael Picardi trumf på. Den hurtige angriber med den ukuelige selvtillid udnyttede Rasmussens frispilning og placerede bolden fladt til venstre for målmanden til 2-0 midt i anden halvleg.
Kort efter slap Picardi igen fri og placerede bolden fladt til venste for målmanden til 3-0. Og få momenter senere gik Picardi alene igennem og placerede bolden fladt til venstre for målmanden inden han efter bandespil med stolpen scorede til kampens resultat 4-0. Alligevel var Picardi ikke en gang tæt på at blive kåret til kampens spiller. Den ære tilfaldt Kim Augustinus, forsvarsklippen som STOD så solidt på højre back, at han må være den førende kandidat når det femte ansigt eventuelt skal hugges ud af Mount Rushmore.
Når Augustinus ikke reddede Langeskov IFs andethold, så stod Michael ''Ullerslev'' og Jimmy Larsen klar til at tage fra godt hjulpet af Jesper Ginge på venstre back og Klaus Jensen samt Jacob Jensen på midten. Martin ''Speed'' Borup og Christian ''Speed'' Hennie viste dog også momentvis prøver på den hurtighed som LIFs næstbedste mandskab til tider desperat mangler, mens målmanden Martin Hansen viste stor sikkerhed i buret.
Alt i alt kunne de grønklædte dermed tage tilfredse fra Munkebo. Og kan, som det ser ud nu, se frem til 11 dages træning før der næste gang spilles ude mod Nyborg.